luni, 16 aprilie 2012

Iedul "bate" mielul: de ce este mai sănătoasă carnea de ied şi decât puiul şi vita

     Dacă nu vă place gustul mielului, medicii propun ca alternativă carnea de ied. E mai săracă în calorii decât puiul şi e excelentă dacă aveţi probleme cu colesterolul.
     De Paşte mielul este nelipsit de pe masa românilor, însă are o carne grea, care nu îl face o opţiune prea sănătoasă.
     O alternativă lăudată de medici este carnea de ied, care este bogată în proteine şi minerale şi este mai slabă.
     Mai mult, specialiştii spun că iedul ar fi mai sărac în colesterol şi decât puiul, fie el şi fără piele. Asta pentru că iedul nu asimilează grăsimea în muşchi, aşa cum se întâmplă în cazul vitei şi porcului, ci în exterior, ceea ce face ca acele părţi să fie uşor eliminate la tăiare.
     Mai slabă decât carnea de vită
     Carne de vită, considerată una dintre cele mai sănătoase alimente, conţine de două ori mai multe grăsimi decât cea de ied, iar porcul de trei ori mai multe. Pe de altă parte, puiul are aceeaşi cantitate de grăsimi însă are mai multe calorii şi grăsimi saturate.
     "Carnea de ied şi carnea de capră au mai puţină grasime datorită regimului de viaţă. Caprele nu sunt crescute în regim industrial, şi nu sunt supuse un regim intensiv de creştere. Ele cresc în natură, sunt hrănite natural, de aceea carnea lor este bogată în proteine", explică medicul nutriţionist Corina Zugravu.
     Trebuie pregătită la foc mic
     Un aspect important este şi faptul că nu are miros, cum se întâmplă la miel şi oaie. Carnea de ied este şi mai fragedă, dar doar dacă este pregătită cum trebuie.
     Cel mai indicat e să o coaceţi la cuptor, încet, la temperaturi scăzute, pentru a evita să se întărească. O bună alternativă este şi marinarea cărnii, care o va frăgezii şi îi va da aroma pe care o doriţi.
     Dacă aveţi posibilitatea să o afumaţi, carnea de ied preparată astfel este foarte gustoasă.
Asemenea mielului, iedul are şi el o carne greu de digerat. Drobul, friptura, sau ciorba vor fi la fel de bune şi dacă optaţi pentru carnea de ied.
Cu toate acestea, nutriţioniştii ne atrag atenţia că, de Paşte ficatul şi stomacul sunt puse greu la încercare.
     "De Paşte e un concert de alimente care se digeră greu, precum ouăle şi preparatele din carne. Ar trebui măcar să alăturăm o salată, care ne detoxifică tubul digestiv. E indicat ca în preparate să nu punem şi ceapă prăjită. Cartofii ar fi picătura care are face caloriile să expodeze", mai spune nutriţionistul Corina Zugravu .
     26 de lei costă în pieţe şi în magazine un kilogram de carne de ied, în timp ce carnea de miel se vinde cu 24 de lei
Sursa: www.evz.ro

Monica Gabor s-a căsătorit cu Mr. Pink???

     Omul care se ocupă de imaginea lui Mr. Pink, iubitul Monicăi Gabor, a dezvăluit pentru "Cancan TV" că afaceristul american s-a căsătorit cu fosta doamnă Columbeanu.
     Angajatul a avut numai cuvinte de laudă pentru Monica Gabor şi a vorbit despre viaţa de cuplu a lui Mr. Pink şi a Monicăi. "Eu cred că domnul Pink şi Monica au fost făcuţi unul pentru altul. Eu mă consider extrem de norocos că stau în preajma lui şi am fost binecuvântat să pot să lucrez cu el. El este un personaj care iubeşte România, iar Monica este o femeie frumoasă şi extrem de inteligentă care reprezintă perfect această ţară", a spus J.B. Smith. 
     El a mai spus că nu a reuşit să ajungă la nunta celor doi pentru că a avut de lucru. "Nu am fost la eveniment pentru că trebuia să muncesc. M-a invitat, nu e vorba de asta, dar chiar nu am putut ajunge. O iubeşte mai mult ca pe orice pe lumea asta", a spus colaboratorul lui Mr. Pink.
În plus, cei de la "Cancan" au mai vorbit şi cu avocatul lui Mr. Pink. "O tratează pe Monica ca pe o prinţesă.      
     Nu am văzut pe nimeni care să se poarte cu prietena sau soţia lui aşa cum o face Mr. Pink cu Monica. El ar face orice pentru ea", a spus Rudy Dekermenjian.

Sursa: www.evz.ro

A câştigat 745.000 de euro în 14 ani fără să muncească

     Wolgang R., un neamţ de 65 de ani, a intrigat opinia publică din ţara sa după ce a recunoscut că a câştigat 745.000 de euro în ultimii 14 ani, fără a face ceva la serviciu.
     Bărbatul, care a trimis un e-mail colegilor săi în ziua în care a aflat că locul său de muncă urmează să fie desfiinţat, e inginer şi în ultimii 14 ani trebuia să supravegheze activitatea altor angajaţi, dar spune că nu a mai făcut nimic la serviciu din cauza proastei organizări a posturilor, în urma căreia a rămas fără îndatoriri.
     “Din 1998, am fost prezent la birou, dar nu eram cu adevărat aici. Nu am făcut nimic zilnic, aşa că m-am pregătit pentru pensie. Am câştigat 745.000 de euro în 14 ani fără să muncesc deloc. Le mulţumesc celor care m-au plătit degeaba, deşi eu le-am spus în 1998 că angajarea unui alt om pe postul pe care lucram eu nu este deloc necesară”, a scris el în mesajul trimis colegilor.

Sursa: http://www.libertatea.ro/detalii/articol/wolfgang-bani-degeaba-14-ani-389209.html

Cullen Hightower

"Daca razi de greselile pe care le faci s-ar putea sa iti lungesti viata. Daca razi de greselile altuia s-ar putea sa ti-o scurtezi"

Cullen Hightower

Mahatma Gandhi

"Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic"

Mahatma Gandhi

Felicitari Paste - Modelele 21 -30

Realizez felicitari personalizate pentru Paste.
Cum comand?
Trimiteti fotografiile copiilor, adresa completa si modelele de felicitare dorite la:
acheaua_constantin@yahoo.com
Eu o sa le editez, printez pe hartie foto si le expediez prin posta cu plata ramburs.
La pretul felicitarilor se va adauga si taxa de expediere prin posta care este de 7 lei.

Felicitare  Paste  format  13x18  =    5  lei

Calendar  Paste  format   20x30  =  12  lei
Taxa  de expediere prin  posta    =    7  lei

http://felicitaripaste.blogspot.com/2012/04/felicitari-paste-modelele-21-30.html

Felicitari Paste - Modelele 11 -20

Realizez felicitari personalizate pentru Paste.
Cum comand?
Trimiteti fotografiile copiilor, adresa completa si modelele de felicitare dorite la:
acheaua_constantin@yahoo.com
Eu o sa le editez, printez pe hartie foto si le expediez prin posta cu plata ramburs.
La pretul felicitarilor se va adauga si taxa de expediere prin posta care este de 7 lei.

Felicitare  Paste  format  13x18  =    5  lei

Calendar  Paste  format   20x30  =  12  lei
Taxa  de  expediere  prin  posta  =    7  lei
http://felicitaripaste.blogspot.com/2012/04/felicitari-paste-modelele-11-20.html

Felicitari Paste - Modelele 1 -10

Realizez felicitari personalizate pentru Paste.
Cum comand?
Trimiteti fotografiile copiilor, adresa completa si modelele de felicitare dorite la:
acheaua_constantin@yahoo.com
Eu o sa le editez, printez pe hartie foto si le expediez prin posta cu plata ramburs.
La pretul felicitarilor se va adauga si taxa de expediere prin posta care este de 7 lei.

Felicitare  Paste  format  13x18  =    5  lei

Calendar  Paste  format   20x30  =  12  lei
Taxa expediere prin posta           =    7  lei

http://felicitaripaste.blogspot.com/2012/04/felicitari-paste-modelele-1-10.html

sâmbătă, 14 aprilie 2012

Sfere

Sfere rosii  si  albastre.

Prima puşcă de asalt integral românească,

     Fabrica de Arme Cugir a finalizat prima puşcă de asalt de concepţie integral românească, arma fiind în prezent testată de soldaţii români în teatrele de operaţiuni, iar din toamnă uzina ar putea realiza primele 60.000 de produse pentru dotarea Armatei Române, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Directorul Companiei Naţionale ROMARM, Vasile Crişan, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că specialiştii de la Fabrica de Arme Cugir au finalizat prima puşcă de asalt la standarde NATO, precizând că arma este "o concepţie sută la sută românească".
     Crişan a spus că puşca de calibru 5,56 X 45 milimetri respectă standardele NATO şi, ca element inedit, este ambidextră, putând fi folosită de soldaţi atât cu mâna dreaptă, cât şi cu stânga.
El a afirmat că Fabrica de Arme Cugir a finalizat deja primele zece arme pe care le-a trimis pentru testare la Ministerul Apărării Naţionale.
     "Am terminat zece produse. În prezent se află la MApN, unde arma este supusă unor teste NATO (…) Armele sunt trimise în teatrele de operaţiuni unde soldaţii noştri, militarii Armatei Române, desfăşoară activităţi, misiuni de luptă şi le supun unor încercări reale", a spus directorul general al ROMARM.
     Vasile Crişan a afirmat că, după ce testele vor fi terminate, Fabrica de Arme Cugir va începe, cel mai probabil din toamnă, să lucreze la prima comandă de 60.000 de produse pentru dotarea Armatei Române.
Conducerea Fabricii de Arme din Cugir anunţa, anul trecut, că unitatea lucrează la producerea prototipului unei arme de asalt cu muniţia aferentă, realizată la standarde NATO, cu care ar putea fi dotată în anii următori Armata Română.
     Directorul Fabricii de Arme Cugir, Horea Suciu, declara, în luna mai a anului trecut, că fabrica a încheiat un acord de colaborare cu Ministerul Apărării Naţionale, în baza unui program naţional, prin care realizează prototipul unei arme de asalt calibrul 5,56X45 milimetri cu muniţia aferentă, care să îndeplinească standardele NATO.
     Suciu spunea că primele prototipuri ale acestui produs militar ar trebui finalizate până la sfârşitul anului 2011, iar noua armă ar putea înlocui actualele AKM-uri aflate în dotarea Armatei Române.
     El afirma că arma este realizată pe scheletul vechiului AKM, dar este îmbunătăţită, având dotări şi caracteristici conform standardelor NATO.
      Potrivit sursei citate, noua armă de asalt este realizată în totalitate la Fabrica de Arme Cugir, ea fiind la acea dată în fază de testare, iar testele se realizau atât în laboratoarele fabricii, cât şi la Academia Naţională de Tehnică Militară.
      Tot atunci, Radu Roşianu, administratorul special al UM Cugir şi al Fabricii de Arme Cugir, declara că producerea unei noi arme de asalt la Cugir ar putea însemna pentru Fabrica de Arme comenzi de câteva zeci de mii de bucăţi pe o perioadă de câţiva ani, dacă se va decide dotarea Armatei Române cu această armă.
     Fabrica de Arme Cugir s-a format în 2004 prin divizarea Uzinei Mecanice Cugir, societatea preluând o parte din producţia de armament şi fiind o filială a Companiei Naţionale ROMARM SA. Fabrica are în prezent 655 de angajaţi şi este specializată pe producţia de armament şi muniţie pentru infanterie.

Sursa: www.gandul.info

Berea îi face pe oameni mai inteligenţi

      Cercetătorii de la Universitatea Illinois din Chicago au descoperit că berea îi face pe oameni mai deştepţi, în special când vine vorba de rezolvarea unor probleme de creativitate, scrie Business Insider.
      Oamenii de ştiinţă au studiat 40 de bărbaţi între 21 şi 30 de ani, dintre care doar jumătate au fost puşi să bea bere. Apoi, cele două grupuri au avut de rezolvat o problemă în care li se dădea un cuvânt şi ei trebuiau să spună primul cuvânt asociat care le venea în minte.
      În aceeaşi perioadă de timp, bărbaţii care au băut bere au asociat cu 40% mai multe cuvinte decât ceilalţi.
       Cercetătorii au descoperit, însă, şi un efect negativ al consumului de bere: într-o altă probă, băutorii au reuşit să memoreze mult mai puţine cuvinte decât bărbaţii complet "treji".

Linkin Park in Romania

Vara asta se anunta plina pentru amatorii de concerte rock. Trupa americana Linkin Park vine in premiera in  Romania pe 6 iunie la Romexpo. Concertul poate trece pe lista celor mai asteptate, pentru ca Linkin Park au un fan base foarte variat atat ca varsta cat si ca gusturi muzicale.

Kawasaki

 Kawasaki,  blue edition.

Valul perfect

The perfect tide.

Peisaj fantastic

 Peisaje  fantastice,  care  ne  fac  sa  visam  cu  ochii  deschisi.

Felicitari Craciun

Chaplin's Time Traveler - Calator in timp in filmele lui Chaplin